Så er Provence Open spillet og nu var vi endelig heldige med vejret - vi havde sol begge dage. Lidt koldt, men da solen først fik magt blev det til 2 herllige dage.
Den mest suveræne spiller var Eva Eggert Pedersen, der vandt B-rækken med samlet 64 stableford point.
Der var tæt opløb om placeringen i A-rækken, som dog blev vundet af Tom Ringnes med 58 stableford point. Samme score havde Ele Skønnemand, men da Tom har lavere handicap løb han med med første pladsen.
C-rækken blev vundet af Erling Christensen, som jo også har øvet sig på Peble Beach - læs om hans og Ellys spændede oplevelse her
De samlede resultater kan ses på GolfBox:
Række: A
|
1
|
RINGNES, Tom
|
12,6
|
58
|
|
2
|
SKØNNEMAND, Else
|
17,4
|
58
|
|
3
|
MADSEN, Jørgen H.
|
15,5
|
52
|
|
4
|
SCHIVE, Peter
|
16,9
|
52
|
|
5
|
JØRGENSEN, Anette
|
17,7
|
52
|
Række: B
|
1
|
PEDERSEN, Eva Eggert
|
21,9
|
64
|
|
2
|
MØLLER, Per
|
19,4
|
57
|
|
3
|
PEDERSEN, Vita
|
23,7
|
55
|
|
4
|
BRIMER, Henning
|
18,5
|
54
|
|
5
|
ANDIE, Mads
|
21,3
|
46
|
Række: C
|
1
|
CHRISTENSEN, Erling
|
29,5
|
51
|
|
2
|
CHRISTENSEN, Børge
|
27,6
|
49
|
|
3
|
SAABYE, Palle
|
27,6
|
48
|
|
4
|
NIELSEN, John Phillip
|
27,5
|
47
|
|
5
|
IBENT, Søren
|
26,1
|
45
|
GCD har også særlige priser ved oovernatning på hotellet - læs mere her

Hellerup Parkhotel byder på et væld af mulighed. Med 2 restauranter, bar, gårdhave, lounges, minigym, kokkeskole samt selskabs- og konferencelokaler, kan vi stort set imødekomme ethvert ønske eller forespørgsel.
Vi glæder os til at byde dig velkommen - og til at dele den grundlæggende ide for vores hoteldrift, nemlig at vore gæster skal føle sig hjemme i komfortable omgivelser og få en oplevelse uanset om du skal bo her, spise i hotellets restaurant, afholde et festarrangement eller blot nyde de dejlige omgivelser omkring hotellet. Målsætningen er at give vore gæster ” value for money ” hver gang.
På snarligt gensyn
Anne-Mette & Ole Andersen
Hellerup Parkhotel
Der ligger flere billeder fra disse dejlige solskinsdage i Billedgalleriet.
